Sen, odpoczynek i zdrowie

image Odpoczynek jest bardzo ważny dla zachowania zdrowia. Ważne jest każdego dnia zapewnić pewien czas na odpoczynek nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Psychiczne odseparowanie się od rzeczywistości jest bardzo ważne, gdyż pozwalana na poprawę samopoczucia. W przypadku odczuwania w ciągu dnia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest postawienie na drzemkę, która jest polecana przez wielu lekarzy wskazujących, że pozwala ona na odnowienie sił przy jednoczesnym braku konieczności znacznego zwiększania ilości godzin snu w nocy. Sen powinien być regularny a jednocześnie powinien być dopasowany do indywidualnych predyspozycji danej osoby. Każda osoba może mieć nieco inne potrzeby nawet w dorosłych życiu w zakresie niezbędnej ilości godzin snu. Najczęściej jest to między 6 a 7 godzin, ale zdarza się, że by się wyspać niezbędne jest zapewnienie 8 a nawet 9 godzin. Ilość snu zależeć może choćby od konkretnego dnia, pogody, czy też od aktywności fizycznej. Jeśli trenuje się regularnie najczęściej zapotrzebowanie na sen nieznacznie wzrasta.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Dzieci autystyczne u logopedy
   W procesie rozwoju małego dziecka, bardzo ważnym elementem sa dźwięki, jakie docierają do niego ze świata zewnętrznego. Bardzo dużo prawdy jest w stwierdzeniu, ze jeśli nie odzywamy się do naszego małego członka rodziny, może się zdarzyć, że później zacznie ono mówić. U logopedy w Zielonej Górze, często można spotkać rodziców, którzy przychodzą zaniepokojeni faktem, że ich dziecko, mimo 3 letniego wieku nie mówi. Należałoby się wiec zastanowić, dlaczego tak jest. Może faktycznie występują jakieś problemy, jednak bardzo często, to rodzice sa temu winni. Specjaliści potwierdzają, ze nawet do bardzo małego dziecka ( 0-6 miesięcy) należy się zwracać pełnymi zdaniami i przede wszystkim wypowiedzianymi prawidłowo. Starajmy się nie wprowadzać dziecka w błąd już na samym początku. Nie mówmy do niego „kula” zamiast „kura”, bo taki sposób mówienia zakoduje jego mózg.
   Dziecko uczy się mówić od nas. Podobna sytuacja, będzie jeśli w ogóle nie będziemy z dzieckiem rozmawiać lub do niego mówić. Już z samej logiki wynika, ze dziecko nie będzie mówiło, bo skoro nie docierają do niego dźwięki, nie będzie ich powtarzać. Porady logopedyczne w Legnicy, udzielane sa w każdym tygodniu. Bardzo często, korzystają z nich również rodzice autystycznych dzieci, które całkowicie zamykają się w swoim świecie. Wyrazy jakie wymawiają – o ile w ogóle wymawiają – sa często trudne, do zrozumienia. Oprócz pracy z psychologiem, niezwykle pomocna może być więc również praca z logopeda. Należy być jednak przygotowanym, ze specjalista nie dokona tutaj cudu, w ciągu kilku wizyt. Czasami potrzeba kilku miesięcy, a nawet lat, by wypracować sobie swoistego rodzaju kod porozumiewania się z własnym dzieckiem. Największe efekty w autyzmie, przynosi terapia, która rozpocznie się przed ukończeniem przez dziecko 3 lat.