Sen a zdrowie

Właściwa ilość snu ma duże znaczenie z punktu widzenia zapewnienia organizmowi właściwej dawki wypoczynku każdego dnia. Ilość snu powinna być zawsze dopasowana do indywidualnych predyspozycji zdrowotnych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że każdy organizm ze względu na codzienną aktywność, formę wykonywania pracy, ale też indywidualne predyspozycje ma nieco inne zapotrzebowanie na sen. Wskazywane ilości snu, które są właściwe dla osoby w danym wieku podawane ogólnie w różnych poradnikach to jedynie wskazówkami. Generalnie w przypadku osób dorosłych sześć godzin snu dziennie może być dawką wystarczającą snu, ale wiele zależy, choćby od pogody, czyli aktywności słonecznej czy też od ciśnienia. Najlepszym rozwiązaniem staranie się doprowadzenia do regularnego spania, czyli spanie w określonych godzinach każdego dnia. W przypadku odczuwania zmęczenie w ciągu dnia, jak wskazują specjaliści bardzo pozytywnym rozwiązaniem może być drzemka w ciągu dnia, która pozwala na wypoczynek bez konieczności zwiększania dawki snu.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Dzieci autystyczne u logopedy
   W procesie rozwoju małego dziecka, bardzo ważnym elementem sa dźwięki, jakie docierają do niego ze świata zewnętrznego. Bardzo dużo prawdy jest w stwierdzeniu, ze jeśli nie odzywamy się do naszego małego członka rodziny, może się zdarzyć, że później zacznie ono mówić. U logopedy w Zielonej Górze, często można spotkać rodziców, którzy przychodzą zaniepokojeni faktem, że ich dziecko, mimo 3 letniego wieku nie mówi. Należałoby się wiec zastanowić, dlaczego tak jest. Może faktycznie występują jakieś problemy, jednak bardzo często, to rodzice sa temu winni. Specjaliści potwierdzają, ze nawet do bardzo małego dziecka ( 0-6 miesięcy) należy się zwracać pełnymi zdaniami i przede wszystkim wypowiedzianymi prawidłowo. Starajmy się nie wprowadzać dziecka w błąd już na samym początku. Nie mówmy do niego „kula” zamiast „kura”, bo taki sposób mówienia zakoduje jego mózg.
   Dziecko uczy się mówić od nas. Podobna sytuacja, będzie jeśli w ogóle nie będziemy z dzieckiem rozmawiać lub do niego mówić. Już z samej logiki wynika, ze dziecko nie będzie mówiło, bo skoro nie docierają do niego dźwięki, nie będzie ich powtarzać. Porady logopedyczne w Legnicy, udzielane sa w każdym tygodniu. Bardzo często, korzystają z nich również rodzice autystycznych dzieci, które całkowicie zamykają się w swoim świecie. Wyrazy jakie wymawiają – o ile w ogóle wymawiają – sa często trudne, do zrozumienia. Oprócz pracy z psychologiem, niezwykle pomocna może być więc również praca z logopeda. Należy być jednak przygotowanym, ze specjalista nie dokona tutaj cudu, w ciągu kilku wizyt. Czasami potrzeba kilku miesięcy, a nawet lat, by wypracować sobie swoistego rodzaju kod porozumiewania się z własnym dzieckiem. Największe efekty w autyzmie, przynosi terapia, która rozpocznie się przed ukończeniem przez dziecko 3 lat.