Otyłość i nadwaga jako choroby

Jednym z coraz poważniejszych problemów jest występująca coraz powszechniej otyłość oraz nadwaga. Jest to problem, który dotyka zarówno młodych osób, jak też osób w starszym i średnim wieku. Jak wskazują badania WHO już ponad dwadzieścia procent światowej populacji cierpi z powodu chronicznej otyłości lub nadwagi. WHO wpisała nadwagę na listę chorób cywilizacyjnych. Utrzymująca się przed długi czas nadwaga jest w stanie prowadzić do występowania wielu poważnych chorób związanych z układem krążenia, układem kostnym, czy wewnętrznych narządów. Walka z nadwagą jest często bardzo trudna. Wynika to z faktu, że w dłuższym okresie czasu organizm przyzwyczaja się do spożywania określonej liczby pożywienia. Innym problemem, który pojawia się u osób, które cierpią na nadwagę jest brak rezultatów przy zrzucaniu wagi. Ważne jest również, by zrzucanie wagi realizowane było w sposób bezpieczny dla zdrowia. Intensywne diety odchudzające mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, więc ważne jest by wagę zrzucać stopniowo.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Dzieci autystyczne u logopedy
   W procesie rozwoju małego dziecka, bardzo ważnym elementem sa dźwięki, jakie docierają do niego ze świata zewnętrznego. Bardzo dużo prawdy jest w stwierdzeniu, ze jeśli nie odzywamy się do naszego małego członka rodziny, może się zdarzyć, że później zacznie ono mówić. U logopedy w Zielonej Górze, często można spotkać rodziców, którzy przychodzą zaniepokojeni faktem, że ich dziecko, mimo 3 letniego wieku nie mówi. Należałoby się wiec zastanowić, dlaczego tak jest. Może faktycznie występują jakieś problemy, jednak bardzo często, to rodzice sa temu winni. Specjaliści potwierdzają, ze nawet do bardzo małego dziecka ( 0-6 miesięcy) należy się zwracać pełnymi zdaniami i przede wszystkim wypowiedzianymi prawidłowo. Starajmy się nie wprowadzać dziecka w błąd już na samym początku. Nie mówmy do niego „kula” zamiast „kura”, bo taki sposób mówienia zakoduje jego mózg.
   Dziecko uczy się mówić od nas. Podobna sytuacja, będzie jeśli w ogóle nie będziemy z dzieckiem rozmawiać lub do niego mówić. Już z samej logiki wynika, ze dziecko nie będzie mówiło, bo skoro nie docierają do niego dźwięki, nie będzie ich powtarzać. Porady logopedyczne w Legnicy, udzielane sa w każdym tygodniu. Bardzo często, korzystają z nich również rodzice autystycznych dzieci, które całkowicie zamykają się w swoim świecie. Wyrazy jakie wymawiają – o ile w ogóle wymawiają – sa często trudne, do zrozumienia. Oprócz pracy z psychologiem, niezwykle pomocna może być więc również praca z logopeda. Należy być jednak przygotowanym, ze specjalista nie dokona tutaj cudu, w ciągu kilku wizyt. Czasami potrzeba kilku miesięcy, a nawet lat, by wypracować sobie swoistego rodzaju kod porozumiewania się z własnym dzieckiem. Największe efekty w autyzmie, przynosi terapia, która rozpocznie się przed ukończeniem przez dziecko 3 lat.