Dieta a aktywność fizyczna

image Im bardziej intensywne ćwiczenia realizuje się każdego dnia, tym znacznie ważniejsze staje się dokonania odpowiednich modyfikacji w codziennej diecie. Uprawianie wyczerpujących sportów wymaga przede wszystkim zwiększenia dawki dostarczanych regularnie do organizmu składników odżywczych takich, jak witaminy i minerały. Przy intensywnych ćwiczeniach wiele witamin jest usuwanych z organizmu z potem. Innym problemem jest spalanie tłuszczu, w którym również rozkłada się pewna część witamin oraz minerałów. Z tego powodu niezbędne jest regularne dostarczanie tych witamin i minerałów w celu uniknięcia pojawienia się niedoborów.Dieta dla sportowców musi również brać pod uwagę większe zapotrzebowanie na składniki w postaci wapnia, który buduje układ kostny, co jest w stanie zmniejszać podatność na różnego rodzaju kontuzje zarówno stawów, jak też kości. Wiele składników w przypadku intensywnych treningów musi być dostarczane w postaci dodatkowych suplementów, gdyż zwykła dieta może nie zapewnić możliwości dostarczenia odpowiednio dużych dawek składników odżywczych.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Dzieci autystyczne u logopedy
   W procesie rozwoju małego dziecka, bardzo ważnym elementem sa dźwięki, jakie docierają do niego ze świata zewnętrznego. Bardzo dużo prawdy jest w stwierdzeniu, ze jeśli nie odzywamy się do naszego małego członka rodziny, może się zdarzyć, że później zacznie ono mówić. U logopedy w Zielonej Górze, często można spotkać rodziców, którzy przychodzą zaniepokojeni faktem, że ich dziecko, mimo 3 letniego wieku nie mówi. Należałoby się wiec zastanowić, dlaczego tak jest. Może faktycznie występują jakieś problemy, jednak bardzo często, to rodzice sa temu winni. Specjaliści potwierdzają, ze nawet do bardzo małego dziecka ( 0-6 miesięcy) należy się zwracać pełnymi zdaniami i przede wszystkim wypowiedzianymi prawidłowo. Starajmy się nie wprowadzać dziecka w błąd już na samym początku. Nie mówmy do niego „kula” zamiast „kura”, bo taki sposób mówienia zakoduje jego mózg.
   Dziecko uczy się mówić od nas. Podobna sytuacja, będzie jeśli w ogóle nie będziemy z dzieckiem rozmawiać lub do niego mówić. Już z samej logiki wynika, ze dziecko nie będzie mówiło, bo skoro nie docierają do niego dźwięki, nie będzie ich powtarzać. Porady logopedyczne w Legnicy, udzielane sa w każdym tygodniu. Bardzo często, korzystają z nich również rodzice autystycznych dzieci, które całkowicie zamykają się w swoim świecie. Wyrazy jakie wymawiają – o ile w ogóle wymawiają – sa często trudne, do zrozumienia. Oprócz pracy z psychologiem, niezwykle pomocna może być więc również praca z logopeda. Należy być jednak przygotowanym, ze specjalista nie dokona tutaj cudu, w ciągu kilku wizyt. Czasami potrzeba kilku miesięcy, a nawet lat, by wypracować sobie swoistego rodzaju kod porozumiewania się z własnym dzieckiem. Największe efekty w autyzmie, przynosi terapia, która rozpocznie się przed ukończeniem przez dziecko 3 lat.