Dzikie zioła

Często mówiąc o ziołach mamy na myśli różnego rodzaju dzikie rośliny przez nikogo nieuprawiane. Jednak musimy zaznaczyć, że rośliny te można nazywać dopiero ziołami, jeśli mają działanie lecznicze np. rumianek, szałwia, czy koper. W języku polskim słowo wywodzi się od łacińskiego słowa „herb”.

Słowo zioła można zastąpić następującymi określeniami rośliny lecznicze, rośliny przyprawowe, rośliny barwiarskie. Istnieje dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem i zbiera wszystkie wiadomości o ziołach. Jest to dziedzina zielarstwa lub ziołolecznictwo. Zioła służą przede wszystkim do leczenia ludzi, ale także w weterynarii, w kosmetyce, w przemyśle spożywczym i innych dziedzinach. W dzisiejszych czasach jest bardzo dużo rodzajów ziół. W zależności od tego, na co chorujemy sięgamy po leki z określonej grupy. Jako pierwsza grupa ziół to rośliny lecznicze. Rośliny te są największą i najważniejszą grupą. Stosuje się je przede wszystkim w medycynie. Kolejna grupa to rośliny przyprawowe. Kiedyś używano ich do pożywienia, aby nadały smak. Teraz pomagają strawić i dobrze przyswoić pokarm. Następna grupa to rośliny olejkodajne, które zawierają w sobie dużo olejków zapachowych, dzięki czemu ładnie pachną a jednocześnie pomagają medycynie leczyć ludzi. Istnieją także rośliny barwierskie, które służą do naturalnego barwienia określonych rodzajów produktów. Ostatnią grupą są rośliny miododajne, które zawierają leczniczy miód. Jeśli chodzi o rodzaje surowców zielarskich to jest ich także wiele. Jedne właściwości lecznicze mają w korzeniu inne w liściach. Pierwszym surowcem jest korzeń. Jeśli właściwości lecznicze znajdują się w korzeniu to należy cały korzeń odpowiednio wyczyścić, aby nie naruszyć soków leczniczych np. u kozła lekarskiego, czy prawoślazu. Ważne, aby je wcześniej ususzyć. Następnym rodzajem surowców są kłącza. Wytwarzają je niektóre rośliny pod ziemią np. tatarak. Kłącza wymagają bardzo dokładnego oczyszczenia, ale są bardzo przydatne w leczeniu ziołami. Natomiast ziele to cała nadziemna część rośliny. W zależności od gatunku ziele zbiera się w określonym terminie. Jeśli zbierzemy je za wcześnie albo za późno nie przyniosą odpowiedniego efektu leczniczego. Liście to następna grupa surowców zielarskich. Zbudowana jest z blaszki liściowej i ogonka. Jeśli chcemy, aby wszystkie właściwości lecznicze były na najwyższym poziomie musimy je odpowiednio zebrać, bez uszkodzenia. Niektóre liście się suszy a niektóre od razu zalewa gorącą wodą i odstawia na jakiś czas, aby się zaparzyły. Kwiaty natomiast zbierane są w całych kwiatostanach. Np. dziki bez. Kwiaty można odłączyć od kielicha jak u malwy czarnej i dopiero suszyć. Owoce są bardzo mięsiste i soczyste, ale należy je najpierw oczyścić z nasion np. papryki. Istnieją także owoce, które zbiera się razem z nasionami. Są one zarówno lecznicze. Pączki zbiera się zazwyczaj wczesną wiosną przed rozwinięciem np. u sosny. Ostatnim rodzajem jest kora. W zależności od rodzaju drzew musimy zebrać ją gdy się dobrze odbiera od drzew

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Dzieci autystyczne u logopedy
   W procesie rozwoju małego dziecka, bardzo ważnym elementem sa dźwięki, jakie docierają do niego ze świata zewnętrznego. Bardzo dużo prawdy jest w stwierdzeniu, ze jeśli nie odzywamy się do naszego małego członka rodziny, może się zdarzyć, że później zacznie ono mówić. U logopedy w Zielonej Górze, często można spotkać rodziców, którzy przychodzą zaniepokojeni faktem, że ich dziecko, mimo 3 letniego wieku nie mówi. Należałoby się wiec zastanowić, dlaczego tak jest. Może faktycznie występują jakieś problemy, jednak bardzo często, to rodzice sa temu winni. Specjaliści potwierdzają, ze nawet do bardzo małego dziecka ( 0-6 miesięcy) należy się zwracać pełnymi zdaniami i przede wszystkim wypowiedzianymi prawidłowo. Starajmy się nie wprowadzać dziecka w błąd już na samym początku. Nie mówmy do niego „kula” zamiast „kura”, bo taki sposób mówienia zakoduje jego mózg.
   Dziecko uczy się mówić od nas. Podobna sytuacja, będzie jeśli w ogóle nie będziemy z dzieckiem rozmawiać lub do niego mówić. Już z samej logiki wynika, ze dziecko nie będzie mówiło, bo skoro nie docierają do niego dźwięki, nie będzie ich powtarzać. Porady logopedyczne w Legnicy, udzielane sa w każdym tygodniu. Bardzo często, korzystają z nich również rodzice autystycznych dzieci, które całkowicie zamykają się w swoim świecie. Wyrazy jakie wymawiają – o ile w ogóle wymawiają – sa często trudne, do zrozumienia. Oprócz pracy z psychologiem, niezwykle pomocna może być więc również praca z logopeda. Należy być jednak przygotowanym, ze specjalista nie dokona tutaj cudu, w ciągu kilku wizyt. Czasami potrzeba kilku miesięcy, a nawet lat, by wypracować sobie swoistego rodzaju kod porozumiewania się z własnym dzieckiem. Największe efekty w autyzmie, przynosi terapia, która rozpocznie się przed ukończeniem przez dziecko 3 lat.